1979

Captain : D.V.J.G. Lakpura

1980

Captain : S.V. Lakthilaka

1981

Captain : Sujeewa Lokuhewa

1982 

Captain : A.B. Gemunu de Silva

1983

Captain : A.P. Pandipperuma

1984

Captain : L.K. Ekanayake

1985

Captain : K.P. Aruna Priyantha

1989

Captain : Chathur G. Punchihewa

1990

Captain : Manjula Sagara Liyanage

1991

Captain : B.U. Shiran Chamikara

1992

Captain : S.R. Nagasinghe

1993

Captain : P.C.A. Gunarathne

1994

Captain : Dumindu Ariyarathne

1995 

Captain : Nuwan Rajapakshe

1996 

Captain : R.M. Senawirathne

1997

Captain : T. Indika Perera

1998 

Captain : Sameera Rajapakshe

1999

Captain : Ramesh Wasana Janakantha

Vice Captain : Tharaka Karunarathne

2000

Captain : Tharaka Karunarathne

Vice Captain : Rajitha Indunil Weerathunge

2001

Captain : G.W. Danushka Sanjeewa

Vice Captain : H.B. Nimesh Indudunu

2002

Captain : H.B. Nimesh Indudunu

Vice Captain : Indika Hettiarachchi

2003

Captain : Indika Hettiarachchi

Vice Captain : Gihan N.K. Edirisinghe

2004

Captain : Madushika Ishan Wimalasooriya

Vice Captain : Hareen Hewa Kandamby

2005

Captain : Hareen Hewa Kandamby

Vice Captain : Hashan Thilina Gamage

2006

Captain : C.A. Hasitha Lakmal

Vice Captain : Kosala Anurudda

2007 

Captain : Ravindu Nilaweera

Vice Captain : Chanuka Eranga de Silva

2008

Captain : A.B. Sanjeewa Udayanga

Vice Captain : S.H. Sithija Lakmal

2009

Captain : H. Umanga Sankha Pushpa

Vice Captain : S.L. Sandun Harindra

2010

Captain : S.L. Sandun Harindra

Vice Captain : Chithmal Gunawardena

2011

Captain : D.M. Ranaweera

Vice Captain : Dushan Ramawickrama

2012

Captain : Pasindu Dineth Abeywickrama

Vice Captain : Sarith Nandula Samarawickrama

2013

Captain : Terush Gunasekara

Vice Captain : Damitha Bhasura Siriwardena

2014

Captain : Virajith Perera Gunasekara

Vice Captain : Udan Indumina Jayasinghe

2015

Captain : Dushan Shalika Gamachchi

Vice Captain : Chamindu Bimsara

2016

Captain : Darshana Navodya

Vice Captain : Kanishka Jayawardena

2017

Captain : Janith Bandara

Vice Captain : Kanushka Imesh

2018

Captain : H.B. Chamod Pushpa

Vice Captain : Awindya Wipun Gamage

2019

Captain : G.H. Chanuka Anjana

Vice Captain : C.K. Wickramasinghe

2020

Captain : Rehan Brian Weerappuli

Vice Captain : A.M. Tharinda Navod Mihiran

2021 

Captain : Mithula Pasandul

Vice Captain : Shenal Ariyadasa

2022

Captain : Tharusha Nanayakkara

Vice Captain : Ushara Sandeepa

2023

Captain : E. Wishwa Tharuka

Vice Captain : B.G. Nikitha Himsal

All Island School Games 

  • Best Player | Under 16 – Binuda Bojitha
  • Overall Best Thrower – Binuda Bojitha
  • Discuss Throw | Under 16 | 1st Place – Binuda Bojitha
  • Shotput | Under 16 | 3rd Place – Binuda Bojitha
  • 100*4 Relay | Under 20 | 3rd Place

Sri Lanka Athletics Junior National Championship

  • Best Athlete | Boys | Under 16 – Binuda Bojitha
  • First Place in Discus Throw (1KG) | Boys | Under 16 – Binuda Bojitha
  • 3rd Place in 1000M | Men | Under 20 – Tharindu Lakshan
All Island School Games 2022
  • Championship of Under 20 boys’
  • Boys’ Overall Runner-up.
  • Gold Medal | 100m Under 20 – Tharushka Bhashitha
  • Silver Medal | 200m Under 20 – Tharushka Bhashitha
  • Gold Medal (New Meet Record) | Shot Put Under 20 – Uvindu Sudharaka
  • Silver Medal | Discus Throw Under 20 – Ushara Sandeepa
  • Gold Medal | 100×4 Relay Under 20 – Kaweesha Anjana, Adun Prasad, G. Nanayakkara, Dimash Nethmina, Jayoda Sithum 
  • Gold Medal | 110m Hurdles  Under 18 – Vishwa Tharuka
  • Silver Medal | Discus Throw Under 16 – Binuda Bojitha
  • Bronze Medal | All Island School Games 400x4m Under 21 – Sathira Shanuka, Thushan Tharuka, Tharaka Sandaruwan, Sadisa Gimhara
  • Gold Medal (New Meet Record) | National Youth Athletics Championship 100x4m Under 20 – Kanishka Jayawardhana, Chamindu Bimsara, Lakshan Gunasinghe, Darshana Nawodya
  • Southern Province Athletics Championship
  • The Best Sprinter of Southern Province Athletics Championship – Darshana Navodya
  • Gold Medal (New Meet Record) | Sir John Tarbet School Athletics Championship 100x4m Under 20 – Kanishka Jayawardhana, Chamindu Bimsara, Lakshan Gunasinghe, Darshana Nawodya
  • Silver Medal | Sir John Tarbet School Athletics Championship 100m Under 20 – Darshana Navodya
  • Bronze Medal | Sir John Tarbet School Athletics Championship 200m Under 20 – Darshana Navodya

Southern School Athletic Championship

  • champions of Southern Province school athletic championships
  • under 18 best athlete and the best overall athlete of the tournament – Vishwa Tharuka