Karate is one of the world’s leading martial arts. Rahula College karate teams successfully maintain and produce nationally talented students.

Provincial Level Achievements – Schools

Southern Province School Games – 2012

  • Under 15 3rd place (kata) – Brian Floyd Pearson
  • Under 17 2nd place (kata) – Ashen Dilshan Palihakkara
  • Group events (kata) 2nd place – Brian Floyd Pearson,Ashen Dilshan Palihakkara, T.R.S.Jayawardhana

  • Under 17 3rd place (kumite) – T.R.S. Jayawardhana

  • Under 19 1st place (kumite) – Dishan Senarathna
  • Group events (kumite) 2nd place – Shalika Upamada, T.R.S. Jayawardhana, Dishan Senarathna

Southern Province School Games – 2013

  • Under 15 3rd place (kata) – Lahiru Muditha Ruwanpathirana
  • Group events (kata) 1st place – Lahiru Muditha Ruwanpathirana, Brian Floyd Pearson, Ashen Dilshan

  • Group events (kumite) 2nd place – Navindu Seliya, Shalika Upamada, Dishan Senarathna

Southern Province School Games – 2014

  • Under 15 3rd place (kata) – Lahiru Mudith Ruwanpathirana
  • Under 17 1st place (kata) – Miyuru Ransara
  • Under 17 3rd place (kumite) – Navindu Seliya
  • Under 19 3rd place (kata) – Ashen Dilshan Palihakkara
  • Group events (kata) 1st place – Lahiru Muditha Ruwanpathirana, Brian Floyd Pearson, Ashen Dilshan Palihakkara

  • Group events (kumite) 2nd place – Lahiru Muditha Ruwanpathirana, Shalika Upamada, Ashen Dilshan Palihakkara

Southern Province School Games 2015

  • Under 17 3rd place (kata) – Lahiru Mudith Ruwanpathirana
  • Under 19 3rd place (kata) – Brian Floyd Pearson, Ashen Dilshan Palihakkara
  • Under 19 4th place (kumite) – Brian Floyd Pearson
  • Group events (kata) 3rd place – Lahiru Muditha Ruwanpathirana, Brian Floyd Pearson, Ashen Dilshan Palihakkara

  • Group events (kumite) 3rd place – Lahiru Muditha Ruwanpathirana, Navindu Seliya, Shalika Upamada

Southern Province School Games 2016
  • Under 15 3rd place (kumite) – Anusara Jayathunge
  • Under 17 3rd place (kumite) – Senura Dewmina
  • Under 19 3rd place (kata) – Brian Floyd Pearson
  • Under 19 3rd place (kumite) – Shalika Upamada
  • Group events (kumite) 2nd place – Anusara Jayathunge, Lahiru Muditha Ruwanpathirana, Shalika Upamada

Southern Province School Games 2017

  • Under 20 3rd place (kata) – Navindu Seliya
  • Group events (kata) 3rd place – Shashika Induwara, Lahiru Muditha Ruwanpathirana, Navindu Seliya

Southern Province School Games 2018

  • Under 16 2nd place (kumite) – Ishan Hansaja

Southern Provincial Games of Karate Do Federation – 2019

  • Under 9 1st place (kata) – Pahan Wijesinghe
  • Under 9 1st place (kumite) – Pahan Wijesinghe
  • Under 10 1st place (kata) – Uvindu Harinja
  • Under 10 2nd place (kata) – Uvindu Harinja
  • Under 11 3rd place (kata) – Thinulka Dinhas

Southern Province School Games – 2019

  • Under 20 3rd place (kata) – Lahiru Muditha Ruwanpathirana
  • Group events 3rd place (kumite) – Nikitha Nimsal, Ihan Hansaja, Lahiru Muditha Ruwanpathirana

All Island Achievements – Schools

All island School games – 2012

  • Under 19 3rd place – Dishan Senarathna

All island School games (Senior) – 2019

  • 3rd place – Olitha Pinsara
  • 3rd Place – Inuka Sanjula

All island School games (Junior) – 2019

  • Qualified to the top 8 competitors – Pahan Manahara, Thinulaka Dinhas, Senith Kiruna

National Games – 2019 (Matara District)

  • 3rd place (kata) – Lahiru Muditha Ruwanpathirana, Ashen Dilshan Palihakkara
  • 1st place (kumite) – Lahiru Muditha Ruwanpathirana, Ashen Dilshan Palihakkara
  • Group events (kata) 1st place – Lahiru Muditha Ruwanpathirana, Ashen Dilshan Palihakkara

National Games – 2019 (Southern Province)

  • 3rd place (kumite) – Lahiru Mudith Ruwanpathirana
  • Group events (kata) – Lahiru Muditha Ruwanpathirana, Ashen Dilshan Palihakkara

Recent News